Buradasınız


GÖZ SAĞLIĞIYLA
İLGİLİ EFSANELER

Büyük ihtimalle şu sözlere aşinasınızdır:
"Televizyona yakın oturma, gözlerine
zararlıdır". Çok bilinen sağlık uyarılarının
arkasındaki gerçekleri keşfettik.

GÖZ SAĞLIĞIYLA
İLGİLİ EFSANELER

Uzun zamandır duymakta olduğumuz bazı sağlık söylemlerinin tamamen doğru olmadığını öğrenmek sizi çok da şaşırtmayabilir - bazı yaygın efsanelere göz atalım:


Gözleri kısmak = Görüşü bozar - Gözleri kısmak herhangi bir ağrıya neden olmaz, aksine, azalan ışık miktarı ile küçülen gözbebeği odaklanmanızı iyileştirir. Ancak gözlerinizi sıklıkla kıstığınızı farkediyorsanız, miyopi veya hipermetropi gibi bir kırma kusuru sonucu gözlüğe veya kontakt lenslere ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz.


TV'ye fazla yakın oturmak - TV'ye çok yakın oturmanın gözlere zarar vereceğine dair herhangi bir gösterge bulunmamakla beraber, bu durum miyop olduğunuzun işaretlerinden biri olabilir.


Gözlerinizi şaşı yaparsanız, öyle kalır - Eskilerin dediklerinin aksine, şaşı yaptığınız gözleriniz eski haline döner. Sizin veya çocuğunuzun göz kaymasını kontrol edemiyorsanız göz hekiminizi ziyaret edin.


UV ışınları sadece yaz mevsiminde zararlıdır  - Aslı olmayan bir söylemle karşı karşıyasınız! Güneş ışınlarının radyasyonu, hava koşulları ne olursa olsun, yılın 365 günü UV ışınları halinde gözlerimize ulaşır. Gözlerinizi yıl boyu UV'yi bloke eden gözlüklerle korumanız gerekir.


Göz hekimini sadece bir problem olduğunda ziyaret etmem yeterlidir - Gözlerinizde hiöbir problem olmasa da her yıl kapsamlı bir muayeneden geçmelisiniz. Düzenli göz muayeneleri, hem görüşünüzü, hem de genel sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. Yüksek tansiyon, diyabet ve multiple skleroz gibi hastalıklar rutin göz muayenesi sırasında tanılanabilir.

 

En yakın
optik mağaza

Bu mağazalardan
birini bugün ziyaret edin.