Buradasınız


GÖZLERİNİZİ
KORUYUN

UV ve mavi ışık gözlerinize zarar verir.
Gözlük camlarınızda doğru koruma varsa,
bundan endişe etmenize gerek yok.

UV'NİN
RİSKLERİ

Atmosferdeki ozon tabakasının delinmesiyle beraber UV ışınlarının gözlere verdiği zararın riski daha da artmıştır.

Gözlerinizi korumazsanız rahatsızlanırlar. Gözlerinizi korumadığınız durumda, kendinizi erken göz yaşlanması, katarakt, gözkapaklarında görülen cilt kanseri gibi hastalıklara daha açık hale getirme riskiniz vardır. Gözlerimiz her türlü hava koşulunda ve her gün UV ışınlarına maruz kalır. UV ışınlarının yaklaşık %40'ı direkt gneşten ulaşırken, geri kalanı bina, cam, su, asfalt ve gökyüzünden ve hatta ddoğru UV koruması olmayan gözlük camlarınızın arkasından yansıyarak gözlerinize erişir.

Çözüm - UV korumalı gözlük camları kullanmak gözlerinizi ultraviyole radyasyonundan korur. Güneş gözlüklerinin yanısıra UV korumalı şeffaf gözlük camları tercih etmelisiniz. Bazı camlar, diğerlerinden daha yüksek düzeyde UV koruması sağlar. UV ışınlarının önemli bir miktarı gözlük camlarının yanlarından yansıyarak gözlere ulaşır. Gözlerinizi hem karşıdan, hem de yanlardan ve arkadan yansıyarak gelen UV ışınlarından koruyacak, yüksek E-SPF içerikli camlar ile koruyun.

GÜNEŞ CAMLARI
HAKKINDA

UV'den parlak ışık korumasına, yansıma ve görüş performansıyla, gözlerinizi koruma konusunda güneş camlarının ne kadar önemli olduğunu keşfedin.

GÜNEŞ CAMLARI
HAKKINDA

UV'den parlak ışık korumasına, yansıma ve görüş performansıyla, gözlerinizi koruma konusunda güneş camlarının ne kadar önemli olduğunu keşfedin.

MAVİ IŞIĞIN
RİSKLERİ

Günlük hayatımızda ışığın rolü büyüktür.
Görme için ışık şarttır. Bizi çevreleyen dünyayı, şekilleri, detayları ve renkleri algılamak ışıkla mümkündür.

Yararlı Mavi Işık (mavi-turkuaz ışık), genel sağlığımız için gereklidir. Uyuma/uyanma döngümüzü düzenlemek, ruh halimizi dengelemek ve algı performansımızı arttırmak için mavi turkuaz ışık önemlidir. Ancak ışık, aynı zamanda erken göz yaşlanmasının da nedeni olabilir.

Mavi-mor ışığın retina hücrelerine zararlı olduğu belirlenmiştir. Gözlere uzun dönemde zarar veren bu ışık, yaşa bağlı makula dejenerasyonu (AMD) hastalığının oluşumunu da hızlandırabilir.

Mavi-mor ışık, retina hasarı riskini arttırır.

Mavi-mor ışığa maruz kalmanın kümülatif sonuçları ve etkileri vardır:

  • Bu durum, retina hücrelerinde zamanla biriken metabolik bir atık olan lipofuscin üretimini arttırır. Bu birikim, yaygın olarak "yaş markürü" olarak bilinir, aynı birikim diğer organlarda da görülebilir.
  • Mavi-mor ışık, lipofuscinin fototoksik içeriğini aktive eder, bu içerik retina hücrelerinin ölümüne neden olur. Retina hücrelerinde lipofuscin birikimi AMD rahatsızlığında görülen drusen oluşumunu hızlandırır.

 

Çözüm - Mavi-mor ışık korumalı gözlük camları, gözlerinizi bu ışığın zararlarından korur. Camlarınızda mavi-mor ışık koruması yanısıra UV koruması olmasına da dikkat edin.

Bazı gözlük camları, yararlı mavi-turkuaz ışık da dahil olmak üzere tüm mavi ışığı filtre ederler. Uykunuzu düzenlediği, pupila refleksini tetiklediği ve enerji düzeyinizi dengelediği için mavi-turkuaz ışık genel iyi olma haliniz için gereklidir.

 

En yakın
optik mağaza

Bu mağazalardan
birini bugün ziyaret edin.