Buradasınız


SAĞLIKLI GÖRÜŞÜN
KORUNMASI

Görmenizde bir problem olursa nasıl başa çıkmalısınız? Bu
değerli duyumuzu korumak için daha fazla bilgi edinin.

GÖZLERİNİZE
İYİ BAKIN


Görmek müthiş bir beceridir. Yaptığımız hemen hemen her şeyde gözlerimize güveniyoruz. Gözlerinizi kısa ve uzun vadede koruma adımlarını aşağıda bulabilirsiniz:

Düzenli göz muayeneleri -  Göz muayenesi çok önemli bir sağlık kontrolüdür. Görmenize veya genel sağlığınıza zarar verebilecek durumları teşhis ve tedavide büyük önem taşır. Hızlı, basit ve ağrısız olan düzenli göz muayeneleri görüşünüzü ve genel sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

Aile tarihçenizi öğrenin - Bazı göz hastalıkları genetik olabilir. Yaşa bağlı makula dejenerasyonu, glokom ve katarakt, yaygın genetik göz hastalıklarındandır. Erken teşhis çoğunlukla başarılı tedavinin anahtarı olduğundan aile tarihçenizi öğrenmeniz önemlidir.

Sağlıklı yaşam tarzı - Sağlıklı beslenmeden alacağınız besin maddeleri, vitaminler ve antioksidanlar, gözlerinizi zararlı UV ışınlarından ve bazı görme problemlerinden korur. Düzenli egzersiz sayesinde, görmenize zarar verebilecek yüksek tansiyon kontrol altına alınır. Düzenli beslenme ve egzersiz, sağlıklı bir kiloda kalmanızı sağlayarak, görme kaybına neden olabilecek diyabeti de engeller.

 

 

Dijital ayarlamalar - Gözlerinizi uzun süreli bilgisayar, laptop ve mobil telefon kullanımının vereceği hasarlardan korumanız önemlidir. Ekran parlaklığını azaltmak, çözünürlüğü ve kontrastı ayarlamak, düzenli aralıklarla ekran başından kalkmak ve gözleri parlak güneş ışığına maruz bırakmamak, CVS (Computer Vision Sendromu)’ye karşı alınacak önlemlerdendir.

UV koruması - Her gün ve gün boyu maruz kaldığımız UV ışınları cildinize olduğu kadar, gözlerinize de zararlıdır. Günlük koruma için gözlük kullanıcıları camlarında anti-UV kaplamalar isteyebilirler. Açıkhavada ise yüksek Göz-Güneş Koruma Faktörlü (E-SPF) güneş camları zararlı ışınları bloke edecektir.

Kazaların önlenmesi - Yaygın göz yaralanmaları doğru göz koruması ile önlenebilir. American Academy of Optometry verilerine göre, göz yaralanmalarının yarısı yemek pişirme, temizlik, bahçe işleri veya tamiratlar gibi günlük işler sırasında meydana geliyor. Kayak, bisiklet ve squash gibi bazı spor ve açıkhava aktiviteleri göz yaralanması riskini arttırıyor.

 

En yakın
optik mağaza

Bu mağazalardan
birini bugün ziyaret edin.

*E-SPF® camın toplam UV korumasını ölçen global bir endekstir. Essilor International tarafından bulunmuş ve bağımsız kuruluşlar tarafından da onaylanmıştır Sadece camın performansını ölçer. E-SPF®, dış faktörlere (kullanıcı morfolojisi, çerçevenin şekli, takış şekli...vb.) bağlı olarak direkt göze ulaşan UV ışını ölçümünü dahil etmez.