Buradasınız


GÖZLERİNİZİ
KORUYUN

Spor sırasında gözlerinizi korumanın neden önemli olduğu hakkında bilgi edinin.

YOĞUN GÜNEŞ IŞIĞI, ZORLU HAVA KOŞULLARI
VE SÜREKLİ HAREKET HALİNDE OLMA

Gözlerinizi güneşten korumak her an önemlidir, ancak özellikle spor yaparken bu koruma daha büyük önem taşır. Spor sırasında gözlerinizi korumanın neden önemli olduğu, gözlerinizi nasıl korumanız gerektiği ve korumazsanız nelerle karşılaşabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin. İster açıkhavada, dağlarda veya denizde olun, gözleriniz sürekli güneş ışınlarına maruz kalmaktadır. Bu durumla ilgili bir önlem almamak, kendinizi ve daha da önemlisi gözlerinizin sağlığını riske atmak anlamına gelir. Dolayısıyla etkin güneş koruması çok önemlidir, açıkhavada spor yaparken gerekli önlemlerin alınmaması sadece performansınızı negatif yönde etkilemekle kalmaz, uzun vadeli göz hasarlarına da neden olur.

 

Doğru Göz Koruması
Neden Önemlidir?

Güneşin yansımalarının azaltılması - Spor sırasında görüş keskinliği kritik önemdedir. Genel olarak gözlüklerdeki en yaygın problem, yollardan, sudan, kardan ve parlak yüzeylerden yansıyan ışığı engelleyememesidir. Yansıma, rahatsızlık yaratabilir, ışığa karşı hassasiyet oluşmasına neden olabilir, kontrastı, yani renk algısını değiştirerek görüş netliğini değiştirebilir ve bu nedenlerle de yaptığınız spora konsantrasyonunuzu bozabilir. Yansımanın sonucu olarak geçici veya kalıcı göz hasarı meydana gelebilir.

 

Çevre faktörlerine karşı koruma - Özellikle spor yaparken gözleriniz, çevresel faktörler tarafından tehdit altındadır. Yağmur, rüzgar, polenler ve böcekler, gözlerinizi koruyan fiziksel bir bariyer olmaksızın bu tehditlere açık haldedir.

 

Göz yorgunluğunun azaltılması - Dış ortamlarda yapılan fiziksel aktiviteler sırasında düşük veya fazla parlak ışığa maruz kalmak ve farklı mesafelere odaklanmak durumunda olmak, gözlerinizi yorabilir. Bu da, fiziksel yorgunluk belirtileriyle de tanımlanan göz yorgunluğunun spor performansını azaltmasına neden olur.

 

Performansın artması - Spor sırasındaki algılamanın büyük çoğunluğu gözlerimiz tarafından yapılır, bu nedenle gözlerimizi güneşten etkin bir şekilde korumak önemlidir. UV ışınlarını bloke eden güneş gözlükleri kullanmak, görüşü netleştirerek, reaksiyon sürenizi kısaltır, koordinasyonunuzu, dengenizi, keskinliğinizi ve dayanıklılığınızı arttırır.

 

Fiziksel rahatsızlığı önlemek - Güneş gözlükleriniz yüz şeklinize uygun değilse veya kalitesiz malzemeden üretildiyse, konsantrasyonunuzu ve zaman içinde performansınızı negatif şekilde etkilemekle kalmaz, rahatsız olduğunuzdan ötürü bu gözlükleri kullanmayacağınız için de gözleriniz korumasız kalır.

 

Görüş bozulmasını önlemek - Güneşten gelen UVA ışınları UV hasarına, gözde iritasyona ve görme problemlerine neden olabilir. Uzun süreli maruz kalma fotokeratit, kornea iltihaplanması,fotokonjunktivit ve konjunktiva iltihabı rahatsızlıklarına yol açabilir. Daha ciddi rahatsızlıklar arasında, halk arasında kuş kanadı olarak bilinen pterygium, katarakt ve kanser de yer almaktadır.

 

Spor Yaparken Gerekli Koruma
Spor yaparken gözlerinizi en iyi şekilde korumanızı sağlayacak birkaç yol var. Çerçeve materyalinden farklı cam teknolojilerine kadar seçeneklerle doğru korumayı sağladığınıza emin olun.

 

 

Yüzü saran çerçeve - Sürekli hareket halinde olmanız ve terlemeniz durumunda bile, yüzünüzü tamamen saran, burnunuza ve şakaklarınıza tam oturan bir çerçeve seçimiyle etkin koruma sağlayabilirsiniz. Bu seçim size konfor ve performansı birarada getirecektir.

Materyal - Polikarbon malzemeden üretilen çerçeveler, hem dayanıklı, hem de hafiftir, kullanımı rahattır ve spor sırasındaki hareket fazlalığına rağmen kırılma riski minimumdur. 

 

Doğru camlar - Doğru camlar, göz-el ve göz-ayak koordinasyonunu geliştirir, daha derinlikli algı sağlar, yanal görüşü kuvvetlendirir. Büyük ve bazlı camlar, gözlerinizi sadece karşıdan değil, diğer yönlerden gelen UV ışınlarına ve diğer çevresel faktörlere karşı etkin şekilde korur.

 

Kaplamalar - Gözlük camları spor sırasında farklı engellerle karşılaşabilir, dolayısıyla farklı cam kaplamaları güneş gözlüklerinizin dayanıklılığını ve ömrünü uzatırken, sizin de performansınızı arttıracaktır. Çizilme dayanımını arttıran kaplamalar dış etkenlere karşı dayanımı da arttırır. Buğulanmayı engelleyen kaplamalar spor sırasında camların terleme veya sıcaklık farkı nedeniyle buğulanmasını engeller, su ve leke tutmayan kaplamalar ise ter ve yağmur nedeniyle görüşünü bozulmasına engel olur.

 

Polarizasyon - Yansıma ve parlak ışık, görüş netliğini ciddi oranda azaltır, bu da performansı olumsuz şekilde etkiler. Polarize camlar, parlak ışığı özel bir filtre ile elimine ederek ve kontrastı arttırarak bu problemi tamamen ortadan kaldırır ve daha net görüş sağlar. Polarize camlar, yansımanın problem yarattığı kayak, su sporları veya moto sporlarında özellikle tavsiye edilmektedir.

 

Boyama renkleri  - Boyama renkleri 4 kategoridedir, ilk kategoride en açık, son kategoride en koyu camlar yeralır. Boyama renkleri camların ışığı filtre ediş kapasitesini belirler, farklı ortamlarda kullanım için farklı kategoriler oluşturulmuştur. Yaptığınız spora uygun kategride renk seçimi büyük önem taşımaktadır.

  • Sarı renk tonları, gündoğumu ve günbatımı gibi az ışık olan ortamlarda kullanıma uygundur, bu renk kontrastı arttırır ve su gibi parlak yüzeylerden gelen yansımayı engeller.
  • Turuncu renk tonları algı derinliğini ve görüş keskinliğini arttırır, okçuluk ve avcılık için idealdir.
  • 3. ve 4. kategoriye giren kahverengi tonlar, kontrastı arttırır ve daha yoğun ve kuvvetli UV ışınlarını filtre eder. Kayak, snowboard ve dağcılık gibi yüksek rakımlarda yapılan sporlarda ve yelkencilik, sörf ve su kayağı gibi su sporlarında kullanıma uygundur.
  • Füme renk tonları daha nötr olup, çevre renk algınızı değiştirmez, dolayısıyla takım oyunları ve topla oynanan oyunlarda kullanıma uygundur.

Essilor tüm hava koşullarında kullanıma uygun UV korumalı camlar üretmektedir - kendiniz için en iyi göz korumasını seçin.

 

En yakın
optik mağaza

Bu mağazalardan
birini bugün ziyaret edin.