Buradasınız


OKUMA
PROBLEMLERİ

Okumada zorlanma başladığı zaman, sorun gözlerdedir - ya bir
kırma kusuru vardır, ya da gözler yeterince odaklanamıyordur.

SATIRLARI TAKİP
ETME PROBLEMLERİ

Bazı kişiler satırları takip etmekte zorlanır - örneğin kitabın sayfasını baştan sona okumakta veya ekrandaki bir metni okumakta sorun yaşarlar. Bu konuyla ilgili bazı nedenler aşağıda sıralanmıştır.

Odaklanma - Kişinin görme sistemi düzgün çalışmıyorsa, görüntü bulanıklaşabilir. Bu durum "akomodasyon bozukluğu" olarak da bilinir. Akomodasyon bozukluğunda harfleri okumak için gereken konsantrasyon, özellikle çocuklar için çok yorucu olabilir. Bu problem, uygun reçeteli gözlüklerle çözümlenebilir.

Kas problemleri - Gözlerin etrafındaki kaslar gözlerin birbiriyle uyumlu hareket etmesini sağlar. Eğer koordinasyonları bozulursa kişi bulanık görmeye ve satırları takip edememeye başlar.Göz tembelliği (ambliyopi veya şaşılık) bu nedenle ortaya çıkar ve her iki durum da temelde çocukları etkiler. Ancak kalıcı şaşılık problemi olan kişilerde satır takip edememe durumu yoktur, çünkü bu işi yapmak için sağlam olan diğer gözlerini kullanmaya alışmışlardır.

Periferik (yanal) görüş - Bazı kişilerde görme alanı sınırlıdır ve bu nedenle de bazı kelimeleri veya cümleleri okuyamayabilirler. Reçeteli gözlük camları görme alanının genişlemesini sağlayabilir.DİĞER
BELİRTİLER

Satır takip edememe problemi yanısıra, okuma zorluğu çekmek aşağıdaki durumlardan birinin işareti olabilir.

YAŞA BAĞLI YAKINI GÖREMEME (PRESBİYOPİ)

Yakındaki nesnelere odaklanma becerisi, mesela okuma, yaşla birlikte azalabilir. Bu durum reçeteli camlarla düzeltilebilir.

Daha Fazla Bilgi

ASTİGMATİZM

Gözleri kısmak ve göz yorgunluğu belirtileri özellikle okumaya konsantre olduğumuzda daha da artar. Reçeteli gözlük camları astigmatı düzeltebilir.

Daha Fazla Bilgi

KATARAKT

Göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi okumayı zorlaştırabilir. Bu yaygın durum hakkında daha fazla bilgi edinin.

Daha Fazla Bilgi

YAŞA BAĞLI MAKULA DEJENERASYONU (SARI NOKTA HASTALIĞI) (AMD)

AMD'nin belirtilerinden birisi de okurken görüntünün bulanıklaşmasıdır. Dik çizgiler eğimli görünebilir, bu da satırları takip ederken problem yaratacaktır.

Daha Fazla Bilgi
 

En yakın
optik mağaza

Bu mağazalardan
birini bugün ziyaret edin.