Buradasınız


NET GÖRÜN,
GÜVENLİ SÜRÜN


Araç kullanırken karşılaşabileceğiniz tehlikeler ve görüşünüzün bunlardan
nasıl etkileneceği konusunda daha fazla bilgi edinin. Kendinizin
ve çevrenizdekilerin güvenliği için bu problemlerin önüne geçin.
 

ARAÇ KULLANIRKEN
DİKKAT

Araç kullanırken farklı koşulların görüşünüzü ve güvenli sürüşünüzü nasıl etkilediğini bilmenizde fayda var. Sürüş sırasında görüşünüzde hukuki standartların altına düşme olursa, kendinizin ve diğer sürücülerin hayatını tehlikeye atyorsunuz demektir. Sürüş testini geçebilmek için gündüz rahat okuyabilmeniz, 20 metre uzaktaki plakayı görebilmeniz gerekmektedir.

BUĞULANMA

Buğulu camlar net görmenin önündeki engellerdendir. Sıcak hava soğuk bir yüzeye çarptığında, yüzeyde yoğuşarak minik su damlacıkları haline dönüşür ve buğu oluşur. Buğulanmayan camlar, gözlüklerinizin buğu tutmasını engelleyecektir.

Daha Fazla Bilgi

YANSIMA

Yansıma görüşünüzü bozan bir ışık kaynağıdır. Parlak güneş ışığı veya gece karşıdan gelen araçların farları gözlerinizi rahatsız edebilir, hatta geçici körlüğe bile neden olabilir.

Daha Fazla Bilgi

GÖRME PROBLEMLERİ &
ARAÇ KULLANMA

Düzenli göz muayeneleri, araç kullanmanızda sorun yaratacak olası görme problemlerini veya numara değişimlerini net bir şekilde ortaya çıkarır. Bu durum özellikle ilerleyen yaşlarda görüşün zaman içinde bozulmasıyla daha da önem kazanır. Araç kullanırken sorun yaratan birkaç görme problemi şunlardır:

Presbiyopi

Yaşa bağlı olarak gelişen yakını bulanık görme durumudur. Araç kullanırken göstergedeki işaretler, uyarılar bulanık görünür, yan aynadan baktığınızda yaklaşan araçları/nesneler de bulanık görünür.

Daha Fazla Bilgi

HİPERMETROPİ

Hipermetroplar araç kullanırken göstergeyi okumakta ve yaklaşan araç ve nesneleri yan aynalarda görmekte zorlanırlar.

Daha Fazla Bilgi

MİYOPİ

Miyoplar uzaktaki nesneleri bulanık görürler, bu da özellikle araç kullanırken problem yaratır, yoldaki işaretlemeler, uyarı levhaları, hiz limitleri gibi uyarıların net görülememesi potansiyel tehlikedir.

Daha Fazla Bilgi

RENK KÖRLÜĞÜ

Renk körlüğü, renkleri algılayamama durumudur. Retinadaki bir veya birden fazla kırmızı, yeşil veya Mavi koni hücrelerin bozulmasından meydana gelir, bu renklerin algılanması problem yaratır.

Daha Fazla Bilgi
 

En yakın
optik mağaza

Bu mağazalardan
birini bugün ziyaret edin.