Buradasınız


DÜŞÜK IŞIKTA
GÖRME ZORLUĞU

Gece körlüğü veya niktalopi
gece görmeyi etkileyen bir
rahatsızlıktır. Beslenme dengesizliği, farklı
bir göz problemi veya kronik
bir hastalığa işaret edebilir.

GECE KÖRLÜĞÜNÜN
BELİRTİLERİ

Doktorunuz gece körlüğünü teşhis edebilir.

Gece körlüğü belirtileri arasında az ışıkta görmekte zorlanma, gece araç kullanırken zorlanma, parlak ışıktan düşük ışığa geçerken reaksiyon süresinin uzaması da vardır. Özellikle gece araç kullanırken yol ışıkları ve karşıdan gelen araçların farları nedeniyle görme zorluğu yaşanabilir.

 

İLGİLİ GÖRME
PROBLEMLERİ

Başlı başına bir problem olabileceği gibi, gece körlüğü ilgili başka bir göz problemine de işaret edebilir:

Astigmatizm - Düşük ışık koşullarında pupila daha fazla ışık alabilmek için büyür, bu da görüntünün gün ışığı koşullarına göre daha bulanık olmasına neden olur.

Diabet - Gece görüşün azalması diabetin erken belirtilerinden olabilir. Yüksek kan şekeri kan damarlarına ve göz sinirlerine zarar verir. Diabetin bir başka belirtisi de, gözün arka tarafının zaman içinde hasar görmesiyle oluşan retinopatidir. Bunun sonucunda örneğin dışarıdaki parlak ortamdan içeriye daha karanlık ortama geçişteki ışığa adaptasyon yavaşlar.
 

Katarakt - Katarakt hastaları karşıdan gelen ışıklara karşı eskisinden daha fazla hassasiyet gösterirler.

Retinitis Pigmentosa (Tavuk Karası) - bir grup kalıtımsal görme bozukluğunun zaman içinde ilerleyen retina bozulmasına yol açmasıyla meydana gelir. Gece görüşünün azalması erken belirtilerdendir. Zaman içinde yanal görüşte de azalmalar görülür.

 

En yakın
optik mağaza

Bu mağazalardan
birini bugün ziyaret edin.