Buradasınız


YORGUN VE
STRESLİ GÖZLER

Ekran karşısında fazla zaman geçirmek
göz kaslarını yorabilir, ancak göz yorgunluğu
başa göz problemlerinin de habercisi olabilir.

GÖZ YORGUNLUĞU
BELİRTİLERİ

Göz yorgunluğu genelde uzun okumalardan ve dijital ekranlar önünde fazla vakit geçirdikten sonra ortaya çıkar. Bazı aydınlatma koşulları da göz yorgunluğuna sebep olabilir. Göz yorgunluğu belirtileri, başağrısı, kızarmış/tahriş olmuş gözler, boyun ve/veya sırt ağrısıdır.
 

GÖZ YORGUNLUĞUNA
KARŞI ÇÖZÜMLER

Göz yorgunluğu, ekran karşısında fazla vakit geçirmekten kaynaklanıyorsa, düzenli aralıklarla mola verrmek gözlere faydalı olabilir. Her 20 dakikada bir gözleri ekrandan ayırmak göz kaslarını rahatlatacaktır. Bu, ayrıca gözleri kırpıştırmayı sağlayarak, gözlerin kurumasına da engel olur.

Göz yorgunluğunun bir kırma kusuru nedenine bağlı olması durumunda sorun, gözlük camları veya kontakt lenslerle çözülebilir.

 

BİLİYOR MUYDUNUZ?
GÖZ YORGUNLUĞU

Yorgun gözler aynı zamanda farklı göz problemlerinin de habercisi olabilir:

  • Astigmatizm: Korneanın şekil bozukluğu nedeniyle oluşan bulanık görüş nedeniyle kişi, gözlerini kısmak ve net görebilmek için gözlerini fazla zorlamak durumunda kalabilir.
  • Yaşa bağlı yakını görememe (presbiyopi): Göz merceği yaşla birlikte sertleşir, bu da gözlerin yakına odaklanmak için daha çok zorlanmasına neden olur.
  • Hipermetropi: Kişi yakın alanda çalışırken gözlerini kısıyor ve daha çok zorluyor olabilir.
 

En yakın
optik mağaza

Bu mağazalardan
birini bugün ziyaret edin.