Buradasınız


OPTİK SİNİRLERİN
DURUMU

Glokom, ciddiyet seviyesine göre farklı belirtiler
gösterdiğinden ötürü teşhisi zor bir hastalıktır.
Ancak düzenli göz muayeneleri ile teşhis edilebilir.

4 TİP 
GLOKOM

Gözün içinde oluşan basıncın optik sinire hasar vermesi glokoma neden olur.

Kronik açık açılı glokom - En yaygın görülen glokom türüdür. Fazla sıvının gözlerden boşaltılmasını sağlayan kanalların tıkanması nedeniyle göz içindeki basınç artar. Çoğunlukla erken belirtileri yoktur, düzenli göz muayenesi sırasında teşhis edilir. Belirtiler arasında "tünel" görüşü ve yanal alanlarda hafif görme kaybı bulunmaktadır.

Akut açı kapanması glokomu - Bu tip genelde bir anda ve daha akut bir tıkanıklık sonucu ortaya çıkar. Ağrılı bir seyri olabilir, özellikle düşük ışıkta görüş bulanıklaşır, ışıkların etrafında hareler görülebilir. Diğer belirtiler arasında gözlerin kızarması, başağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler vardır.

Sekonder glokom - Göz içi basıncının artması başka bir göz yaralanmasından, ameliyat veya ilaç kullanımından kaynaklanabilir.

Konjenital glokom - Bu durum doğum esnasında veya hemen sonrasında ortaya çıkar. Çocuk ışığa karşı gözlerini açmak istemez, göz buğulu veya sulanmış görünebilir. Nadiren gözlenir, gözdeki bir anormallikten gelişir, ancak ciddi sonuçları olabilir.

 

GLOKOM
TEDAVİSİ

Glokomun tedavisi yoktur, ancak belirtiler hafifletilebilir. Üzerinde durulmaz ise kalıcı görme hasarlarına neden olabilir.

Açık açılı glokomda göz içi basıncının oluşumunu yavaşlatmak ve dolayısıyla hasarı en aza indirgemek için farklı yollar vardır: Göz damlaları, oral yollarla alınan ilaçlar, ameliyat (lazer ameliyatı dahil) ve drenaj implantları. Açı kapanması glokomu, medikal aciliyet barındırır, kalıcı körlüğü engellemek adına hemen müdahale edilmesi gerekir. Farklı tip glokomlarla ilgili göz hekiminiz size gerekli bilgiyi verecektir.

 

En yakın
optik mağaza

Bu mağazalardan
birini bugün ziyaret edin.