Buradasınız


YAŞA BAĞLI MAKULA DEJENERASYONU 
(SARI NOKTA HASTALIĞI) (AMD)

Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu (Sarı Nokta Hastalığı) (AMD),
yaygın bir görme problemidir. 65 yaş üzeri her
10 kişiden birinde belli seviyede AMD gözlenmektedir.

MAKULA DEJENERASYONU
BELİRTİLERİ

Merkezi görüş bulanıklaşır, bu da insanları tanımakta, araç kullanırken veya kitap okurken problem oluşturur. Renkler daha az canlıdır, düz çizgiler eğri veya dalgalı görünebilir. Bazı AMD hastaları, parlak ışıklara hassasiyet geliştirebilir. AMD körlüğe neden olmasa da, genellikle her iki gözü de etkileyen bir durumdur.

 

MAKULA DEJENERASYONUNUN
2 TİPİ VARDIR

Her ikisi de retina üzerinde bulunan küçük bir nokta olan makulanın bozulmaya başlamasıyla ortaya çıkar. 

  • Kuru AMD - Makula Dejenerasyonunun en yaygın halidir. Makula hücrelerinin bazı zararlı atık maddelerin birikmesi sonucunda zarar görmesiyle başlar. Merkezi, görüş kaybı uzun zaman alabilir. Belirli bir tedavisi yoktur, ancak iyi bir diyet durumun ilerleyişini yavaşlatabilir, hastalığın yaş/ıslak tip Makula Dejenerasyonuna dönüşme riskini azaltabilir. Büyüteçler, büyük harfli basılmış kitaplar ve yüksek ışık okumayı kolaylaştırabilir.
  • Yaş/ıslak AMD - Kuru AMD'nin ileri seviyesidir. Makula altında anormal şekilde oluşan yeni kan damarları, sıvı ve kan sızdırmaya başlar. Bu durum birdenbire ortaya çıkabilir. Yaş/ıslak AMD'nin tedavisinde anti-vasküler endotelyal büyüme faktörü (anti-VEGF) ilaçları, yeni damarların oluşumunu engelleyerek hücre bozulmasını yavaşlatabilir. Anormal kan damarlarını yok etmek için lazer ameliyatı da yaplmaktadır. Tedaviyle ilgili daha detaylı bilgi için göz hekiminize danışın.
 

En yakın
optik mağaza

Bu mağazalardan
birini bugün ziyaret edin.