Buradasınız


ŞAŞILIK

Gözlerin farklı yönlere doğru odaklanmasına
şaşılık denir. Bu durum, bulanık görme, çift
görme ve göz tembelliğine yolaçabilir.

GÖZ 6 KASA
BAĞLIDIR

Bu kaslar beraber çalışarak ne yöne baktığımızı kontrol ederler. Birbirleriyle uyumlu çalışmazlarsa şaşılık meydana gelebilir.

Her 20 çocuktan biri şaşılıktan etkilenmektedir. Bebekler 3 aylık olana dek gelişim devresinde oldukları için gözlerinde kaymalar olabilir. Şaşılık durumu genellikle 5 yaştan önce ortaya çıkar, ama daha ileri yaşlarda, hatta erişkinlikte de oluşmaya başlayabilir. Çocuklardaki şaşılık tedavi edilmezse, beyin kayan gözden gelen mesajları dikkate almayacağı için göz tembelliğine dönüşebilir. Çocuğunuzda 5 yaştan sonra şaşılık durumu gözlüyorsanız göz hekiminize danışın.

Nasıl anlaşılır - Bir göz düz karşıya bakarken diğeri içe doğru, dışa doğru, yukarı veya aşağı doğru kaymaktadır. Bunun sonucunda beyne iki farklı görüş gönderilir, sonuçta şaşı kişi bulanık veya çift görür. Şaşılık kalıcı veya dönemsel olabilir, rutin göz muayenesi sırasında teşhis edilebilir. Yakındaki veya uzaktaki bir nesneye odaklanırken gözler kayabilir. Dışarı doğru kayan gözler, yorgunluk kaynaklı olabilir.

Tedavi - Şaşılıkta erken teşhis ve tedavi önemlidir. Gözlük, göz egzersizleri, göz kapama bantları, botox veya ameliyat tedavi yöntemlerindendir. Sizde veya çocuğunuzda şaşılık belirtileri varsa göz hekiminizden randevu alın.

 

En yakın
optik mağaza

Bu mağazalardan
birini bugün ziyaret edin.