Buradasınız


GÖZLÜK CAMLARINI 
TANIYALIM

Gözlük camlarında 3 faktör önemlidir: Yüzey,
materyal ve cam teknolojisi. Optisyeniniz size ihtiyaçlarınızı
karşılayacak en uygun kombinasyonu önerecektir.

CAM NEDEN
OLUŞUR?

Gözlük camı 3 bölümden oluşur:

Dizayn (veya yüzey) - Gözlük camı, kullanıcının reçetesine göre dizayn edilir, seçenekler arasında bakılan mesafeye göre geliştirilmiş dizaynlar vardır, tek odaklı camlar, okuma gözlükleri, bifokal camlar, trifokal camlar, progressive camlar ve bilgisayar camları.

Materyal - Camlarınızın görünümü, ağırlığı ve dayanımı, camın organik, polikarbon, yüksek indexli veya mineral olmasına göre değişir.

Cam teknolojisi - Teknoloji, camın ya tek yüzeyine, ya da her iki yüzeyine birden işlenerek camın özelliklerini geliştiren bir unsurdur. Teknoloji, camın dayanıklılığını ve görüş netliğini arttırır. Seçenekler arasında fotokromik, polarize, antirefleli, çizilme dayanımlı, lekeye dirençli camlar, su, toz ve buğu tutmayan kaplamalar da vardır.
 

NUMARALI GÖZLÜK
CAMLARI

Normal koşullarda ışık, retina üzerinde küçük bir alana eşit şekilde kırılır ve net bir görüntü elde edilir. Miyop, hipermetrop veya astigmat olan kişilerde ışık retina üzerinde odaklanamaz. Bu kişilerin kullanacağı numaralı camlar, ışığın retina üzerinde kırılmasını sağlayarak, kişinin tekrar net görmesini mümkün kılar.
 


 

DOĞRU CAMI
SEÇMEK

Farklı görme kusurları için farklı cam seçenekleri vardır.
 

Miyopi - Işık retinanın önünde kırılır ve bu nedenle kişi uzaktaki nesneleri bulanık görür. Bu kırma kusurunu düzelten cam (-) camlardır. Kenarları kalın, ortası ince olan bu camlar ışığı dışarı doğru kırar ve retinanın tam üzerinde odaklanmasını sağlar

Hipermetropi - Işık retinanın arkasında odaklanır ve bu nedenle kişi yakındaki nesneleri bulanık görür. Bu kırma kusurunu düzelten camlar (+) camlardır. Kenarları ince, ortası kalın bu camlar, ışığı içeri doğru kırar ve retinanın tam üzerinde odaklanmasını sağlar

Astigmatizm - Bu kırma kusurunda kornea yuvarlak yerine, oval bir yapıdadır. Işık bu nedenle retinanın tam üzerinde tek bir odaklanma noktası bulamaz, bu da görüntüyü bulanıklaştırır. Astigmatizm miyopi veya hipermetropiyi tetikleyebilir, her ikisiyle beraber de oluşabilir. Kırma kusurunu düzeltmek için silindirik camlar kullanılır.

 

En yakın
optik mağaza

Bu mağazalardan
birini bugün ziyaret edin.