Buradasınız


KONTAKT LENSLERİ
KEŞFEDİN

Pek çok kişi, gözlüğün yanısıra kontakt lens de
takmaktadır. Kullanıcılar, kontakt lensleri daha
rahat ve partik bulabilirler.

KONTAKT LENS
NEDİR?

Kontakt lens, gözün ön tarafına yerleştirilen ince plastik bir parçadır, genellikle görüşü düzeltmek için kullanılır. Lensler bazı durumlarda terapi için veya kozmetik amaçlarla da kullanılabilir.

Yumuşak ve sert gaz geçirgen olmak üzere 2 tip kontakt lens vardır. Aslında her iki tipi de "gaz geçirgendir". Bu da, korneanın sağlığını korumak adına kontakt lenslerin oksijeni gözlere iletebildiği anlamına gelir. Yeterli miktarda oksijen alamayan kornea şişerek görüş problemlerine neden olabilir. Görme ihtiyacınıza ve hayat tarzınıza en uygun kontakt lensleri göz hekiminiz size tavsiye edecektir

Yaşa bağlı olarak yakın mesafedeki nesneleri bulanık görme durumu olan presbiyopiyi düzeltmek amacıyla yumuşak progressive veya multifokal lensler de geliştirilmiştir. Bu sayede kişi, okumak veya yakını görmek için yakın/okuma gözlüklerine ihtiyaç duymaz.
 


Yumuşak lensler - Yumuşak kontakt lensler, farklı oranlarda su içeriklerine sahip olan esnek maddelerdir. Hidrojel, silikon hidrojel veya polimakon hammaddeli olabilirler. Kontakt lensler içinde en rahat kullanıma ve en kolay bakıma sahip oldukları için en fazla tercih edilen lensler yumuşak lenslerdir. Farklı tiplerde yumuşak lensler mevcuttur:

Günlük - Adından da anlaşılacağı üzere her gün değiştirilen lenslerdir - temizleme ihtiyacı ve enfeksiyon riski (konjunktivit...vb.) en düşük olan gruptur. Ayrıca her iki haftada bir, ayda bir veya her 3 ayda bir değiştirilen lensler de bulunmaktadır. Bu lensler günün sonunda çıkarılmalı ve göz enfeksiyonu riskini en aza indirgemek için her kullanımdan sonra temizlenmelidir.

Sürekli Kullanım - Göz hekiminiz tarafından belirlenecek süre boyunca gece ve gündüz sürekli kullanılan lenslerdir.

Sert, gaz geçirgen lensler (RGP) - Bu lensler birkaç yıl boyunca kullanmaya dayanıklı lenslerdir. Yumuşak lenslere göre daha az esnektirler, kullanıcının alışması için biraz daha fazla zaman geçmesi gerekebilir. Enfeksiyonu önlemek adına bu tip lenslere daha özenle bakım yapmak gerekmektedir. Sert, gaz geçirgen lensler, kornea üzerinde oluşturdukları refraktif yüzey sayesinde astigmatı düzeltmekte daha başarılıdır.

Terapi lensleri - Kornea hassasiyeti olan kişiler standart kontakt lenslerle rahat edemeyebilirler. Böyle durumlarda skleral lensler kullanılabilir. Skleral lens, sert, gaz geçirgen lensin sklera (göz akı) üzerine yerleştirilmiş, daha geniş çaplı olanıdır, korneanın tamamını örter. Skleral lensler, göz yaralanmalarına maruz kalmış, kuru göz sendromu olan ve keratokonus hastalığı olan kişilerde kullanılabilir.

Kozmetik lensler - Renkli veya "özel efektli" lensler de vardır ve genelde kozmetik amaçlı olarak kullanılır. Bazı durumlarda gözdeki renk farklılıklarını maskelemek ve örtmek için de kullanılabilirler.

 

En yakın
optik mağaza

Bu mağazalardan
birini bugün ziyaret edin.