Buradasınız


KONTAKT LENSLER GÖZLERİNİZİ
NASIL ETKİLER?

Kontakt Lensler: Gözkapaklarınız
Sarkmaya mı Başlıyor?

LENSLER GÖZLERİNİZİ
NASIL ETKİLER?

Bilim insanları, sert ve yumuşak lensler ile gözkapağı sarkması (Ptosis)arasında bir bağlantı olduğunu keşfettiler.

Ptosis (gözkapağı sarkması) sadece dış görünümünüzü değiştirmekle kalmayıp görme kabiliyetinizi de etkileyen bir durumdur. Tedavi edilmezse, ambliyopi, göz tembelliği, astigmatizm veya bulanık görüşe neden olabilir. Bazıları doğuştan sarkık gözkapaklarına sahip olabilir, ancak yorgunluk ve travma gibi nedenler de ptosise yol açabilir. Aesthetics Surgery Journal dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre kontakt lens kullanımı, sonradan oluşan ptosiste önemli bir risk faktörüdür.

Her ne kadar ilk zamanlarda mineral camdan yapılıyor olsalar da, uzun yıllardır kullanılmakta olan sert kontakt lensler günümüzde daha rahat esnek silikon materyallerden üretilmektedir. Hala belli bir sertlik derecesinden ötürü kullanıcısına "ben buradayım" dedirten, ama çok daha net ve keskin görüş sağlayan sert lensler, diğerlerine göre biraz daha rahatsızlık hissettiren lenslerdir.

Diğer taraftan yumuşak kontakt lensler, çok daha rahat ve neredeyse gözdeki varlığı hissedilmeyecek bir yapıdadır. Ancak, yine aynı yapı nedeniyle kontakt lensler içlerindeki su miktarı yüzünden sabun ve yağ gibi yabancı maddeleri emme potansiyeline sahiptir, kullan-at tarzında değillerse düzenli şekilde temizlenmeleri ve bakımlarının yapılması gerekir.

Çalışma, ptosis rahatsızlığının genetik etmenlerden bağımsız olarak araştırılması amacıyla ikizler üzerinde yapıldı. Genetik özellikleri aynı olan, ancak farklı lens kullanma alışkanlıkları olan 286 ikizden 96'sı, kontakt lens seçimleri ve gözkapağı sarkması konularında farklılık gösterdi.

Beraberinde sosyal ve tıbbi tarihçe sorularının da bulunduğu 300 adet fotoğrafın incelendiği çalışmada, gözkapağı sarkmasının olası çevresel nedenlerine ışık tutulmuştur. Bunlardan bazıları, alkol tüketimi, güneşe maruz kalma, sigara kullanımı, stres ve uyku alışkanlıkları gibi, yüzümüzün yaşlanmasında etken olan faktörlerdir. Çalışmanın sonucu göstermiştir ki, yukarıda sayılan bu faktörlerin gözkapağı sarkması rahatsızlığında daha az etkisi bulunmaktadır. 
 


İncelenen fotoğraflarda yumuşak veya sert lens takan ikizlerin ptosis geliştirme oranı, özellikle sert lens kullananlarda daha fazla olmak üzere yükselmiştir. Sert lens kullanıcılarının üst gözkapakları ortalama 1.84 mm, yumuşak lens kullananların gözkapakları ise 1.41 mm kadar sarkmıştır. Kontakt lens kullanmayan ikizlerdeki gözkapağı sarkması 1 mm'den de az olarak tespit edilmiştir.

Guyuron'un açıklamalarına göre, 1 mm ile 2 mm arasında çok fazla fark olmadığı düşünülse de, gözkapakları sözkonusu iken bu fark belirgindir. Üst ve alt gözkapağının estetik operasyonlarından uzmanlaşmış cerrahlar, görüş kalitesi ve kişinin dış görünümünde 0.5 mm'nin bile ciddi bir fark yarattığını belirtmektedir.

Estetik cerrahlar, "tek yumurta ikizleri genetik olarak benzer yüz ve göz yapılarına sahiptir, dolayısıyla bu yapılardaki herhangi bir değişiklik temel olarak çevresel faktörlere bağlanmalıdır.” şeklinde açıklama yapmaktadır. Üst gözkapağının sarkmasında etken olan farklı çevresel faktörlerin korelasyonu incelendiğinde, kontakt lens kullanımının bağlantı kurulabilen tek çevresel faktör olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır. Lensi göze takarken ve gözden çıkartırken gözkapağının da lensle birlikte hareket etmesinin bu bağı oluşturduğu gözlenmiştir.

Çalışmada kullanılan fotoğraflar, Twinsburg, Ohio'da her yıl düzenlenen "İkizler Günü Festivali" veribankasından alınmıştır.

Kontakt lens kullanmayı düşünüyorsanız,farklı lens çeşitleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

En yakın
optik mağaza

Bu mağazalardan
birini bugün ziyaret edin.