Buradasınız


KONTAKT LENS
KULLANIMI

Düzgün şekilde temizlenmezlerse kontakt
lensler göz enfeksiyonlarına yol açabilir.

KONTAKT LENSLER
VE BAKTERİLER

Güncel bir çalışma, kontakt lens kullanıcılarının gözlerinde rastlanan farklı tip bakterileri, dolayısıyla göz enfeksiyonlarının artan riskini belirlemiştir.

Çalışma göstermiştir ki, bu durum erken aşamalarda tespit edilirse kontakt lens kullanıcılarının enfeksiyon riski azaltılabilir..

Kontakt lens kullanıcıları, göz enfeksiyonlarına yakalanmamak için yapmamaları gerekenleri ve lenslerine gerekli özeni göstermezlerse başlarına gelebilecek potansiyel tehlikeleri genelde bilirler, örnek: Acanthamoeba keratitis. Çoğu lens kullanıcısı, lenslerini çıkarmadan fazla uzun süre gözlerinde tutarlarsa, onlarla uyurlarsa veya doğru solüsyonlarla, doğru ve düzenli şekilde temizlemezlerse problem olacağını bilir. Bunlar, kontakt lensin iyi bilinen "yapılmaz"larıdır, ancak pekçok kişi daha dabüyük bir tehlikenin farkında değildir - parmaklar!

NYU Langone Medical Center'da mikrobiyologlar tarafından yapılan bir çalışma, kontakt lens kullanan kişilerin "bakteri sayısındaki değişimler" nedeniyle göz enfeksiyonlarına yakalanma risklerinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Diğer bir deyişle, farklı tipte bakteriler ya lens takıp çıkarırken kişilerin parmaklarından gözlerine taşınmakta, ya da bu sırada lensin gözde yarattığı baskı bakteri seviyelerini etkilemektedir.

Çalışmanın önde gelen mikrobiyologlarından Maria Gloria Dominguez-Bello şunları söylemiştir:

“Gelecek dönemdeki çalışmalarımızda görmek istediğimiz sonuç, lens kullanıcılarının gözlerindeki seviyelerde oluşan değişimlerin göze dokunan parmaklarla mı, yoksa göze baskı yapan lensin gözdeki bağışıklık sistemini değiştirmesi yoluyla mı bakterilere ortam hazırladığını, hangi bakterilerin bastırılıp, hangi bakterilerin daha fazla ön plana çıktığını gözlemlemek olacaktır."

Araştırmacıların çalışmaları, katılan 20 kişiden, her gün kontakt lens kullanan 9'unun, kontakt lens kullanmayan diğer 11 kişiden 3 kat daha fazla ve farklı türde bakteri seviyesine sahip olduğunu göstermiştir. Çalışma henüz başlangıç aşamalarında olmasına rağmen, Dominguez-Bello bu sayede kontakt lens kullanıcılarının, lens kullanmayanlara oranla daha fazla riske maruz kaldıklarını anlamalarını sağlayacağına ve bu şekilde kendilerini enfeksiyonlardan daha iyi koruyacaklarına inanıyor.

Essilor kontakt lens kullanıcılarına lenslerini takıp çıkarmadan önce ellerini ve özellikle parmaklarını iyice yıkamalarını tavsiye ediyor. Daha fazla bilgi ve gözlerinizi daha iyi korumak için Göz Bakımı bölümünü inceleyin.

 

En yakın
optik mağaza

Bu mağazalardan
birini bugün ziyaret edin.