Buradasınız


ERGENLERİN GÖZLERİNİ
NASIL KORUMALI?

Ergenlerin yaşam tarzları göz sağlığına ve görüşe belirli riskler
getirir. Büyük dönem taşıyan ergenlik döneminde çocuğunuzun
gözlerini nasıl koruyacağınız hakkında daha fazla bilgi edinin.

ERGENLİK DÖNEMİNDE
GÖZLER

4 öğrenciden birinin görme kusuru var.

Ne var ki, ergenlik çağındaki çocuklar, görüşlerinin normal olmadığının farkına varamayabilirler. Net görememek sinirlilik haline, okulda performans düşüklüğüne evya davranış bozukluklarına neden olabilir. Ergenler arasında en sık rastlanan kırma kusuru miyopidir, düzeni göz muayeneleriyle teşhis edilebilir.
 

ERGENLİK DÖNEMİNDEKİ
GÖRME PROBLEMLERİ

Ergenlik döneminde görme problemlerine sıkça rastlanır. Aşağıdaki ipuçları bu problemlerin oluşumunu engelleyecektir.

Yaşam tarzı - Hareketli ergenler sık sık egzersiz halindedir, ki bu, gözler ve görüş kalitesi için iyidir. Ancak bu durum aynı zamanda birtakım riskler de barındırır - özellikle de spor yaparlarken. Koruyucu gözlükler ve özellikli camlar riskleri azaltır. Aktif yaşam tarzı, daha fazla açıkhava zamanı anlamına da gelir. 20li yaşlarımızdan önce gözlerimiz UV ışınlarına ve mavi ışığa fazla maruz kalmaktan daha çok zarar görmeye meyillidir. Yüksek Göz-Güneş Koruma Faktörü taşıyan gözlük camları büyük önem taşımaktadır.

Güneş kremlerindeki SPF'deki gibi, koruma faktörü ne kadar yüksekse, UV koruması da o kadar yüksektir. Yoğun tempolu hayatlarıyla ergenler, düzenli ve dengeli beslenmeyi de ihmal edebilirler. Ancak dengeli beslenme göz sağlığı için hayati önem taşır.

Teknoloji - Ergenler dijital cihazlarına bayılırlar. Ne var ki, dijital cihazların aşırı kullanımı, yaydıkları mavi-mor ışık nedeniyle gözlere zararlı olabilir. Bu cihzların aşırı kullanımı CVS olarak da bilinen rahatsızlığa da yol açabilir. Riskleri azaltmak için, dijital ekran karşısında geçirilen zaman sınırlanmalı ve 20-20-20 kuralı uygulanmalı: Her 20 dakikada bir, 20 saniyeliğine gözleri ekrandan ayırıp 20 fit (6 metre) uzaktaki bir nesneye bakmalı.

Kişisel imaj - Görme problemleri ergenlik çağında başlayabilir. Ancak görünüşleri konusunda takıntılı ergenler, gözlük takmak konusunda isteksiz olabilirler. Ergenlerin kırma kusurunun düzeltilmesi zorunludur.

Ergen sağlığı - Diyabet veya ergenlik dönemi romatoid artrit hastası ergenlerde görüş kaybı riski çok daha yüksektir. Bu ergenlerin düzenli kontrolleri şarttır ve her 3 ayda bir muayene edilmeleri gerekebilir.

ERGENLER İÇİN
EKSTRA KORUMA

Yaşam tarzları nedeniyle ergenler, yetişkinlere kıyasla UV ışınlarına daha fazla maruz kalırlar. Gözleri gelişimini henüz tamamlamadığı için ergenler, UV ışınlarından ve mavi-mor ışınğın zararlarından daha az korunmaktadırlar.

  • teen-vision-uv-exposure
  • teen-vision-sun-glasses
  •  teen-vision-blue-light-damage
  • teen-vision-blue-light-devices

ERGENLER İÇİN
EKSTRA KORUMA

Yaşam tarzları nedeniyle ergenler, yetişkinlere kıyasla UV ışınlarına daha fazla maruz kalırlar. Gözleri gelişimini henüz tamamlamadığı için ergenler, UV ışınlarından ve mavi-mor ışınğın zararlarından daha az korunmaktadırlar.

 

En yakın
optik mağaza

Bu mağazalardan
birini bugün ziyaret edin.

*E-SPF® camın toplam UV korumasını ölçen global bir endekstir. Essilor International tarafından bulunmuş ve bağımsız kuruluşlar tarafından da onaylanmıştır Sadece camın performansını ölçer. E-SPF®, dış faktörlere (kullanıcı morfolojisi, çerçevenin şekli, takış şekli...vb.) bağlı olarak direkt göze ulaşan UV ışını ölçümünü dahil etmez.