Buradasınız


GENÇ GÖZLERİN
BAKIMI

İyi görme, bir çocuğun sağlığı, öğrenmesi ve gelişimi için
büyük önem taşır. Dikkat edilmesi gereken birkaç nokta:

GENÇ GÖZLERİ
KORUMA ADIMLARI

Çocuğunuzun gözlerini korumak için bazı önemli adımlar vardır:

Genel sağlık durumlarına özen gösterin: Aynı yetişkinlerde olduğu gibi, düzenli beslenme ve düzenli egzersiz, çocuğunuzun göz sağlığını ve görüş kalitesini korumanız için gereklidir.

Görme netliklerini takip edin: Çoğu yetişkinin aksine, okul çağındaki çocukların görme kapasitesi hızlı değiştiği için, en az yılda bir kere göz muayenesine gitmeleri gereklidir. Rutin göz muayenesi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Görme kusurlarını düzelttirin: Çocuğunuz gözlük takıyorsa, düzenli ve sürekli taktığından emin olun. Özellikle okuldayken gözlüklerini sürekli kullanmalılar ki, dersi izleme veya aktiviteler katılma konusunda problem yaşamasınlar.

Güneşe dikkat! Açıkahavada daha fazla vakit geçiren çocuklar, UV ışınlarının verdiği hasara daha fazla maruz kalırlar. Çocuğunuz dışarıdayken, gözlerini yüksek E-SPF faktörlü güneş gözlükleriyle koruyun.

Ekran süresini sınırlayın: Çocuklar bilgisayarda veya tablette oyun oynamaya bayılırlar. Bu durum gözleri mavi ışığa maruz bırakıri, dolayısyla oyun süresini 45 dakika ile sınırlamanız tavsiye edilir. Göz yorgunluğunu önlemek için çocuğunuza 20-20-20 kuralını uygulatın: Her 20 dakikada bir, 20 saniye boyunca 20 feet (6 metre) uzaktaki bir nesneye bakın.
 

ÇOCUKLARIN GÖRMESİ
HAKKINDA HER ŞEY

 • TV'ye çok yakın oturmak
 • Kitap, defter gibi nesnelere fazla yaklaşarak bakmak
 • Okurken satır kaybetmek
 • Gözleri sık sık kırpıştırmak ve ovuşturmak
 • Gözleri kısmak, kafayı fazla çevirmek, odaklanmaya çalışırken tek gözü kapatmak
 • Tek gözün içe veya dışa kayması
 • Işığa hassasiyet
 • Göz sulanması
 • Okulda bir anda düşen performans
 • Fiziksel aktivitelere katılmak istememek

ÇOCUKLARIN GÖRMESİ
HAKKINDA HER ŞEY

Her dört çocuktan birinn okulda görme problemi yaşadığını biliyor muydunuz? Çocukların görmesi hakkında daha fazla bilgi edinin.

GENÇ GÖZLERİ
KORUMAK

Çocuklar, yetişkinlerden daha fazla ve daha uzun süreyle ışığa maruz kalırlar.

Gözleri hala gelişme aşamasındadır, dolayısıyla UV ve Mavi-Mor ışığın zararlı etkilerine karşı daha az korunurlar.

 • young-eyes-uv-exposure
 • young-eyes-sunglasses
 • young-eyes-blue-light
 • young-eyes-blue-light-devices

GENÇ GÖZLERİ
KORUMAK

Çocuklar, yetişkinlerden daha fazla ve daha uzun süreyle ışığa maruz kalırlar.

Gözleri hala gelişme aşamasındadır, dolayısıyla UV ve Mavi-Mor ışığın zararlı etkilerine karşı daha az korunurlar.

YAYGIN
PROBLEMLER

Bazı problemler çocuklarda sıkça gözlenir. En yaygın olanlar, aşağıda listelenmiştir:

GÖZ TEMBELLİĞİ (AMBLİYOPİ)

Çocuğunuz gözlerini kısıyorsa veya gözkapaklarından biri sarkık ise, göz tembelliği olabilir. Düzenli göz muayeneleri erken teşhisi ve uygun tedaviyi mümkün kılar.

Daha Fazla Bilgi

ŞAŞILIK (STRABISMUS)

Şaşılık olarak da bilinen bu problemde gözlerden biri düz karşıya bakarken diğeri kaymaktadır. Erken farkedilirse belli bir süre boyunca sağlam gözün kapatılması tedaviye destek olacaktır.

Daha Fazla Bilgi

ASTİGMATİZM

Çocuğunuz okurken zorluk çekiyorsa ve bulanık görüyorsa, astigmat olabilir. Bazı basit okumalarla çocuğunuzun görüşünü test edebilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi

HİPERMETROPİ

Çocuğunuz uzaktaki nesneleri raaht görürken, yakındakileri görmekte zorlanıyorsa hipermetroptur. Çocuğunuz kendisini görmeye zorladığı için büyük ihtimalle başağrısından veya gözlerinin yorulduğundan şikayet ediyordur.

Daha Fazla Bilgi

MİYOPİ

Çocuğunuz okulda tahtayı görmekte zorlanıyorsa veya televizyonun çok yakınına geliyorsa, uzaktaki nesneleri görmekte sorun yaşıyor olabilir.

Daha Fazla Bilgi
 

En yakın
optik mağaza

Bu mağazalardan
birini bugün ziyaret edin.

*E-SPF® camın toplam UV korumasını ölçen global bir endekstir. Essilor International tarafından bulunmuş ve bağımsız kuruluşlar tarafından da onaylanmıştır Sadece camın performansını ölçer. E-SPF®, dış faktörlere (kullanıcı morfolojisi, çerçevenin şekli, takış şekli...vb.) bağlı olarak direkt göze ulaşan UV ışını ölçümünü dahil etmez.