Buradasınız


ÇOCUĞUNUZ SAĞLIKLI
GÖRÜYOR MU?

Bir görme problemi olduğuna dair 6 belirti vardır

ÇOCUĞUN GELİŞİMİ ÇOĞUNLUKLA
GÖRSEL ALGISINA BAĞLIDIR

Özellikle de öğrenme süreci içindeyken…

Ancak çocuklar görmeleriyle ilgili problemler hakkında etmemeye meyilli olduklarından, altta yatan probleme ışık tutacak herhangi bir belirtiye karşı dikkatli davranmak büyük önem taşır.
 

Belirtiler
nedir?

Her problem kendini bariz belirtilerle göstermeyebilir, ancak çocuğunuzun görüşünde problem olup olmadığını bazı alışkanlıkları ve hareketleri ile anlayabilirsiniz.


1. TV'ye çok yakın oturmak veya kitabı gözlere çok yakın tutmak

Çocuğunuz TV'ye veya diğer ekranlara yakın oturuyorsa veya kitabı gözlerine çok yaklaştırıyorsa, yakını görmeyle veya odaklanmayla ilgili bir sorun olabilir.


2. Gözleri sık sık ovuşturmak, kızarmış, ağrıyan gözler

Gözleri sürekli ovuşturmak, göz kızarıklığı veya çift/bulanık görme ile ilgili şikayetler, çocuğunuzun astigmat olduğunun belirtisi olabilir. Bu işaretler miyopi veya hipermetropiyle de, gözlerde koordinasyon bozukluğuyla veya odaklanamama problemiyle ilgili olabilir.


3. Okuma ve yazmada zorluk

Okuma ve yazmada zorluk çekmek, birtakım görme problemlerine işaret edebilir. Dolayısıyla çocuğunuzun tam olarak hangi alanda zorluk çektiğini bilmeniz çok önemlidir.

Çocuğunuzun gözlerini odaklamada sorun yaşaması, nesneleri takip etmede zorlanması veya gözlerin koordinasyonunda zorluk çekmesi, bir şey okurken okuduğu yeri kaybettiği için satırları parmakla takip etmesinden, uzun süre kitap okuyamamasından, anlama güçlüğü çekmesinden veya okurken gözleri yerine kafasını gereğinden fazla hareket ettirmesinden anlaşılabilir.

Birbirine benzer kelimelerde yanlışlık yapmak veya harfleri tanımakta zorlanmak görsel algıda sorun olduğuna işaret edebilir.

Bozuk elyazısı, görsel motor entegrasyonunda problem olduğu anlamına gelebilir. Sağı ve solu karıştırmak veya harf ve kelimeleri ters yazmak, dominant beyin ve gözlerin yönlenimiyle ilgili sorunlara işaret edebilir.


4. Işığa hassasiyet

Işığa hassasiyet, katarakt, makula dejenerasyonu veya konjunktivit gibi rahatsızlıkların sonucu olabilir.


5. Okurken veya TV izlerken tek gözü kapatmak

Çocuğunuz okurken veya TV izlerken tek gözünü eliyle veya kısarak kapatıyorsa, refraktif veya binoküler bir görme problemi olabilir. Binoküler görüş, gözlerin birbiriyle koordineli şekilde, takım halinde çalışmasıyla ilgilidir.


6. Daha iyi görmek için gözleri kısmak veya kafayı çevirmek

çocuğunuzun astigmat, miyop veya hipermetrop olduğuna işaret edebilir.

Bu belirtilerin herhangi biri veya birkaçını çocuğunuzda gözlemlerseniz, göz hekiminizi ziyaret etmelisiniz. Çocuklarda görme problemleri ve çocuk gözlerinin bakımı hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

En yakın
optik mağaza

Bu mağazalardan
birini bugün ziyaret edin.